DMT / 5-MeO-DMT

DMT / 5-MeO-DMT

 DMT (N,N-dimetylotryptamina) oraz 5-MeO-DMT (5-metoksy-N,N-dimetylotryptamina) to występujące w naturze pochodne tryptaminy. Charakteryzują się krótkodziałającym, lecz niezwykle intensywnym i immersyjnym działaniem psychodelicznym. Niekiedy wywierają również efekty dysocjacyjne. Działają głównie na receptory serotoninowe 5-HT2A, 5-HT1A oraz receptory sigma-1.

DMT nazywane jest „molekułą duszy” – określenie to powstało wskutek badań Ricka Strassmana, który dostrzegł podobieństwa między działaniem tej substancji a cechami doświadczeń mistycznych. DMT wytwarzane jest przez wiele różnych gatunków roślin i zwierząt – najpowszechniej występuje m.in. w roślinach Acacia confusa i Psychotria viridis. Cząsteczkę tą znaleziono w mózgu szczura, a także w ludzkim organizmie – w moczu, krwi i płynie mózgowo-rdzeniowym. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów na obecność DMT w ludzkim mózgu czy szyszynce. Wydzielane jest natomiast w odpowiedzi na stres i może mieć działanie neuroprotekcyjne. DMT ma postać białych lub beżowo-żółtych kryształków o kwiatowym zapachu.

5-MeO-DMT (mebufotenina) wytwarzana jest przez rośliny, m.in. Anadenanthera peregrina (yopo). Jednak najbardziej znana jest ze swojej obecności w jadzie ropuchy Incilius alvarius (potocznie nazywanej Bufo alvarius), którego użycie rozpowszechniło się dopiero w latach 70. Wcześniej jad ten prawdopodobnie nie był stosowany. Czyste 5-MeO-DMT ma postać białych kryształków.

5-HO-DMT (5-hydroksy-N,N-dimetylotryptamina, bufotenina) jest podobnie działającą substancją, jednak rzadko spotykaną i mało popularną.

DMT i 5-MeO-DMT zażywa się najczęściej poprzez waporyzację, możliwe jest również użycie donosowe (niezalecane; bardzo podrażnia śluzówkę) lub dożylne (niezalecane). DMT może być również spożywane razem z iMAO (inhibitorami monoaminooksydazy), które hamują rozkład DMT w organizmie, wydłużając i wzmacniając jego działanie (z 10 minut do nawet 8h). Takimi kombinacjami są:

      • Changa – mieszanka roślin zawierających DMT oraz iMAO, przeznaczona do palenia. Działa trochę dłużej niż palone DMT, ale zdecydowanie krócej niż ayahuasca.

        • Ayahuasca – południowoamerykański rytualny napój, który jest połączeniem roślin zawierających DMT z roślinami zawierającymi naturalne iMAO – harminę i harmalinę np. ruty stepowej lub Banisteriopsis caapi.

          • Pharmahuasca – połączenie DMT z iMAO pochodzenia syntetycznego (np. moklobemid – lek farmaceutyczny).

        Substancje z grupy iMAO wchodzą w wiele niebezpiecznych interakcji z różnymi lekami (zwłaszcza psychiatrycznymi), a nawet z jedzeniem (niektóre rodzaje mięsa i sery); często przed użyciem ayahuaski zalecana jest restrykcyjna dieta.

        DZIAŁANIE

        Waporyzacja wyżej wymienionych tryptamin powoduje rozszerzenie źrenic, wizualizacje przy zamkniętych i otwartych oczach, zmianę percepcji czasu i przestrzeni, odmienne postrzeganie świata, zwiększoną wrażliwość na odczuwanie bodźców zewnętrznych (np. muzyki, dotyku), uczucie zachwytu, wnikliwe myślenie i skłonność do refleksji połączone z brakiem kontroli nad procesami myślowymi.

        Po przekroczeniu pewnego progu dawki przy waporyzacji następuje tzw. „przebicie” – jest to stan odcięcia od bodźców zewnętrznych, opisywany jako intensywne, immersyjne i wielowymiarowe przeżycie obejmujące m.in. przebywanie w alternatywnej rzeczywistości czy poczucie kontaktu z „istotami”. W porównaniu do DMT, działanie 5-MeO-DMT jest krótsze i mniej wizualne, jednak bardziej dysocjacyjne. Z tych powodów zalecana jest szczególna ostrożność przy używaniu tych substancji oraz odpowiednie zadbanie o kontekst i okoliczności użycia.

        Ayahuasca i pharmahuasca mają trochę inne działanie od waporyzowanego DMT. Inhibitory MAO same w sobie też działają psychoaktywnie. Ayahuasca może mieć większy potencjał leczniczy i terapeutyczny z uwagi na sposób użycia (picie) oraz długość działania – daje to większą możliwość przeprocesowania ujawnianych treści.

        Efekty negatywne i potencjalne zagrożenia: utrata koordynacji ruchowej, utrudniona komunikacja z ludźmi, poczucie lęku i panika, trudne lub głębokie doświadczenie psychodeliczne, na które nie każdy w danej sytuacji może być gotowy. W przypadku waporyzacji dochodzi do podrażnienia gardła od dymu. Przy piciu ayahuasci mogą wystąpić nudności, wymioty, biegunka i ogólne osłabienie.

        Przeciwwskazanie stanowi występowanie chorób psychicznych, zwłaszcza chorób psychotycznych (schizofrenia, psychoza) i choroby afektywnej dwubiegunowej u Ciebie lub w Twojej rodzinie. Przeciwskazane przy epilepsji. Nieznaczne zwiększenie ciśnienia i przyspieszenie akcji serca – przeciwskazane przy chorobach sercowo-naczyniowych;

        Częste przyjmowanie nie jest powszechne. Substancje te mają bardzo niski potencjał uzależniający.

        Dokładne dawkowanie, czas działania i więcej informacji na temat poszczególnych substancji można znaleźć w ulotkach leków oraz na stronach psychonautwiki i tripsit.

        CO MOŻESZ ZROBIĆ

            • Ważne jest, by czuć się pewnie i komfortowo w otoczeniu i z ludźmi (lub bez) i być przekonanym do tego, że chce się użyć danej substancji.

            • Jeśli jest to pierwszy raz, zacznij od niskiej dawki.

            • Zadbaj o set and setting – nastawienie i otoczenie – spokojne, przyjemne i bezpieczne miejsce, delikatne oświetlenie, spokojną muzykę, jedną lub dwie zaufane osoby (nie za wiele), wyeliminowanie wszelkich potencjalnie przeszkadzających czynników.

          DMT, 5-MeO-DMT i changa:

              • Użyj wagi do odmierzenia ilości; szczególnie 5-MeO-DMT ma bardzo (!) niskie dawkowanie;

              • DMT topi się w niskiej temperaturze i łatwo jest doprowadzić do zwęglenia substancji. By temu zapobiec, substancję ogrzewa się delikatnie, trzymając płomień daleko.

              • Do waporyzacji DMT można użyć tzw. oil pipe, zrobić waporyzator własnoręcznie (The Machine), lub kupić specjalny waporyzator do DMT. Waporyzatory do marihuany i nikotyny nie będą się nadawać z uwagi na zbyt wysoką temperaturę, niszcząc DMT i wydzielając szkodliwe substancje. Zwykła lufka nada się jedynie do palenia changi.

              • Dym DMT jest ciężki – by uniknąć podrażnień lepiej go wdychać powoli. Dym z DMT powoduje większe podrażnienie niż ten z 5-MeO-DMT.

              • Pamiętaj, że substancje zaczynają działać niemal natychmiastowo.

            Ayahuaska/pharmahuasca

                • Używana jest zazwyczaj w zorganizowanych ceremoniach – upewnij się co do kompetencji osób je prowadzących. Warto wcześniej zebrać opinie na ich temat a także kierować się wewnętrzną intuicją czy wydają się być godni zaufania – zdarzały się przypadki nadużyć m.in. seksualnych.

                • Istotne jest przestrzeganie diety. Upewnij się czy nie używasz leków lub innych substancji, które wchodzą w interakcje z inhibitorami MAO.

              MIXY

              Najzdrowiej i najbezpieczniej jest nie miksować różnych substancji psychoaktywnych. Jeśli jednak się na to zdecydujesz, pamiętaj, że mieszanka nie jest sumą dwóch substancji – działanie i ryzyko może wykraczać poza efekty każdej z osobna, niekiedy będąc nieprzewidywalne. Zawsze zachowaj szczególną ostrożność i zaczynaj od niższych dawek. Sprawdź dokładnie tabelę miksów oraz informacje dotyczące określonych kombinacji na stronach psychonautwiki i tripsit.

              Wyżej opisane tryptaminy wywołują wyjątkowo głębokie i silne przeżycia. Miksowanie ich z innymi substancjami stanowi rzadką praktykę.

              DMT:

                  • iMAO = synergia, wydłużenie i wzmocnienie działania (np. changa, ayahuasca, pharmahuasca).

                  • Stymulanty = niezalecane. Zwiększenie ciśnienia oraz ryzyko intensyfikacji przeżyć wraz z pojawieniem się pętli myślowych.

                  • Psychodeliki = synergia.

                  • THC = synergia.

                  • Benzodiazepiny = osłabienie działania psychodelicznego.

                  • SSRI = osłabienie działania.

                5-MeO-DMT:

                    • iMAO = przeciwwskazane! Ryzyko przełomu nadciśnieniowego lub innych poważnych reakcji fizjologicznych.

                    • Stymulanty = przeciwskazane! Ryzyko przełomu nadciśnieniowego.

                    • Psychodeliki = niezalecane, możliwe zwiększenie ciśnienia.

                    • Benzodiazepiny = osłabienie działania psychodelicznego.

                    • SSRI = niezalecane.

                  Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej i/lub terapeutycznej w związku z używaniem substancji psychoaktywnych, wsparcia w zakresie integracji doświadczeń psychodelicznych lub konsultacji z dziedziny redukcji szkód, odwiedź naszą Poradnię Psychoaktywną na: www.psychoaktywna.pl.

                  Treść materiałów: Joanna Stefaniuk. Redakcja: Aleksandra Pałaszewska.